Nedávno sme sa vybrali na malú prechádzku do blízkeho lesa a veľmi sme sa čudovali veľkému počtu turistov. Zdá sa, ako keby turistický ošiaľ postihol polovicu Slovenska. Musíme sa priznať, že predstava poriadnej túry opantala aj nás. Začali sme si pomaly kupovať výbavu ako batoh a oblečenie. Na posledné miesto sme zaradili výber turistickej obuvi. Vieme, že topánky sú pre trekerov najdôležitejšou súčasťou výstroja, a preto sme si nechali na ich výber dostatok času. Aká obuv sa hodí do hôr?
Turistické topánky podľa terénu
Turistické topánky vyberajte na začiatku tak ako všetky ostatné topánky. Znamená to, že vám musí sedieť veľkosť a pre dámy je dôležité i to, ako topánky vyzerajú. Pri skúšaní obuvi na turistiku sa prejdite niekoľko metrov a nezabudnite použiť ponožky, ktoré obvykle na túry nosíte. Topánky je lepšie skúšať popoludní, kedy noha mierne opuchne. Následne sa zamerajte na označenie topánok. Turistická obuv sa rozdeľuje do niekoľkých kategórií podľa typu terénu. Do kategórie A sa zaraďujú topánky určené skôr na krátke prechádzky a len do mierne neupraveného terénu. Do kategórie B patrí turistická obuv, ktorá sa dá využiť na dlhšiu túru v lese po vyznačených trasách. Kategóriu C si vyberajú skúsenejší trekeri. Tí sa radi vyberú mimo turistických trás a občas vylezú na skalu. Déčková kategória je určená pre trekerov venujúcich sa extrémnej vysokohorskej turistike alebo horolezectvu. Do uvedených kategórií sa delí pánska i dámska turistická obuv.
Turistické topánky podľa materiálu
Pri výbere turistických topánok si všímajte vrchnú vrstvu i podošvu. Mäkšia a ohybnejšia podošva je síce ľahšia, ale vystačí vám len na bežnú turistiku a vyhýbať sa budete musieť kameňom či skalám. Tvrdšia podošva sa zdá byť menej poddajná, ale oceníte ju pri stúpaní a lezení. Vrchná časť turistickej obuvi je zväčša vyrobená z textilu, kože alebo kombinácie týchto materiálov. Od materiálu sa odvíja cena topánok. Najdrahšie sú kožené, ale vydržia vám najdlhšie s odolajú nehodám – napríklad šliapnutiu na ostrý konár. Dbajte na to, aby vami vybraná obuv disponovala vodovzdornou membránou.
Čo robiť, aby turistická obuv dlho vydržala
Ani najdrahšie topánky vám nevydržia, ak sa o ne nebudete starať. Po každej túre obuv očistite mydlovou vodou. S vodou to však nepreháňajte, stačí vlhká handrička. Nechajte topánky voľne vyschnúť, poprípade si pomôžte novinami vloženými do vnútra topánky. Na ošetrenie použite impregnačný sprej určený na daný druh materiálu.