Žijeme v modernej dobe a všetko okolo nás už funguje najmä vďaka elektrine. Elektrina je pre nás veľmi potrebná a väčšina vecí, ktoré sú všade okolo nás by jednoducho bez elektrického prúdu nefungovali. Takýto svet si asi nikto nevie ani predstaviť. Prečo sú elektrické súčiastky dôležité?
Keďže elektrickú energiu je treba aj inak premieňať, začali vznikať rôzne súčiastky a mechanizmy, ktoré napríklad premieňajú elektrickú energiu na silu. Práve vďaka tejto premene funguje množstvo vecí a preto by bolo dobré vedieť, ktorá súčiastka to dokáže. Ide o elektromagnet. Aj napriek tomu, že sa často používa, nie každý vie, čo vlastne ten elektromagnet je a ako funguje.
Čo je to elektromagnet?
Ak chcete pochopiť, ako vlastne elektromagnet funguje, na začiatok je dobré vedieť, čo vlastne je a ako vyzerá. Ako už bolo spomínané, elektromagnet, je elektromechanické zariadenie, ktoré premieňa elektrickú energiu na prácu. Prácu vo fyzikálnom význame, teda na určitú silu. Elektromagnet má valcový tvar. Elektromagnet pozostáva z cievky, teda drôtu ovinutého okolo železného jadra. Práve železo totižto slúži na zväčšenie vytvoreného magnetického poľa. Samozrejme, elektromagnet, môže dnes mať aj iné tvary.
Elektromagnet sa tiež rozdeľuje do rôznych kategórií. Podľa typu elektromagnetu sa elektromagnet rozdeľuje na prídržný, ťažný, alebo tlačný. Rozdeľuje sa aj podľa napájacieho napätia a podobne. Keď už teda viete, ako taký elektromagnet vyzerá, je dobré vedieť, aj ako funguje. Elektromagnet využíva hlavne princíp elektrickej indukcie. To znamená, že pri pohybe magnetického materiálu v cievke vzniká elektrický prúd. Elektromagnet pracuje opačne, čiže pri pretekaní prúdu vodičom vzniká v jeho okolí magnetické pole, ktoré pôsobí na materiály silou.
Táto sila je samozrejme úmerná prúdu tečúcemu vodičom. To znamená, že elektromagnet mení elektrickú energiu, ktorá do neho príde, na silu, ktorá sa dá potom využiť do iných zariadení. Elektromagnet má preto celkom výrazné zastúpenie v okolitých veciach, s ktorými sa stretávame kľudne aj každý deň. V technických odvetviach sa tento elektromagnet používa na upevňovanie železných, alebo oceľových predmetov.
V bežnom živote ho však viete nájsť v elektrickom zvončeku v byte, ako automatická železná závora, v rýchlovlakoch, v žeriavoch na triedenie či nakladanie železného šrotu, v ističoch, v očnom lekárstve, v elektrónovej optike a množstve ďalších odvetviach a strojoch. Tak vidíte aj taký elektromagnet, o ktorom ste možno dnes počuli prvýkrát, hrá veľkú úlohu v našom živote a stará sa o fungovanie aj pre nás úplne bežných vecí. Samozrejme, elektromagnet, nie je jediná potrebná súčiastka. Na svete existuje ešte množstvo ďalších mechanizmov, vďaka ktorým fungujú každodenné maličkosti.
Tak čo? Už viete, ako funguje elektromagnet?