Máte novšie auto vybavené priamym alebo nepriamym senzorom poklesu tlaku v pneumatikách, ktorý sa ozval? Bezodkladne navštívte najbližšiu čerpaciu stanicu alebo pneuservis a vykonajte testy pneumatík. Správne hustenie je jedným z najdôležitejších faktorov bezpečnej jazdy. Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách okrem znižovania rizika nehody znižuje aj prevádzkové náklady vozidla a predlžuje životnosť pneumatík.
Aj keď to na prvý pohľad vyzerá ako triviálna záležitosť, meranie tlaku v pneumatikách nemusí byť jednoduchým úkonom. Merače, hlavne tie na čerpacích staniciach, sú často nespoľahlivé a nepresné z dôvodu nešetrného zaobchádzania s nimi. Preto by ste mali možno zvážiť investíciu do kvalitného a spoľahlivého merača tlaku, ktorý budete mať neustále po ruke. Spoliehať sa na vizuálnu kontrolu je možné len pri väčších poškodeniach alebo výraznom poklese, ale správny odhad treba nechať na prístroje.
Dôležitým faktom pri meraní tlaku v pneumatikách je, aby boli nezahriate, teda merať treba za studena. Pokiaľ bolo vozidlo dlhšie v pohybe, teplo vzniknuté trením pneumatík zahrialo ich vnútorný priestor, čím sa navýšil tlak a skreslilo meranie.
Informácie o požadovanom tlaku v pneumatikách sú najčastejšie na vnútornom okraji vodičových dverí alebo na veku palivovej nádrže. Vždy sa treba riadiť hodnotami odporúčanými výrobcom vozidla a dohliadať na rozdiely v hodnotách s ohľadom na záťaž náprav. Pri plnej záťaži zadnej nápravy sa vyžaduje niekedy až o polovicu vyšší tlak oproti tomu pri nezaťaženej náprave. Netreba zabúdať ani na plechové disky a ich tesnenenie, ale ani na vrátenie a dotiahnutie vrchnákov na ventiloch. Hoci sa to zdá byť banalita, počas zimných mesiacov sa do ventilu ľahko dostane voda, ktorá pri mrznutí expanduje, čím nenávratne poškodí ventil a môže spôsobiť nemilé prekvapenie.
Správne odmeraná hodnota tlaku v pneumatikách je len jedným úkonom v rámci pravidelnej údržby pneumatík. Netreba zabúdať na vizuálne kontroly väčších poškodení alebo zapichnutých objektov. Kontrola hĺbky dezénu by mala byť samozrejmosťou, a to hlavne pred výmenou letných na zimné pneumatiky, ktoré za nepriaznivých podmienok zohrávajú nesmierne dôležitú úlohu v udržaní stability vozidla. Zákon stanovená minimálna hĺbka dezénu je len 1,6 mm, ale jazdiť po snehu alebo ľade sa neodporúča pod hodnotou 4 mm, ktorá sa považuje za hraničnú pre dostatočnú bezpečnosť jazdy.
Zohľadnením uvedených faktov sa vyhnete niekoľkým rizikám a v určitej miere docielite úsporu financií potrebných na prevádzku vozidla. Veríme, že ste zodpovedný vodič, a preto nepodceňujete ani takú „maličkosť“ ako je meranie tlaku v pneumatikách. Prajeme Vám bezpečnú jazdu a aby ste za sebou nechali iba šťastné kilometre.
Zdroj: discounttire.com
Foto: pneumatiky.sk