Na konci prvého roka života by už malo dieťatko prespať celú noc, a teda 10 až 12 hodín. K tomu je ale nutné naučiť ho istým spánkovým návykom. Najlepšie je začať už šesť či osem týždňov po narodení. V neposlednom rade treba myslieť aj na matrace do postieľky, pretože i tie robia svoje pri kvalitnom a hlbokom spánku. Nižšie si spomenieme, ako na spánkový režim, no budeme sa zaoberať aj výberom správneho matraca pre Vášho drobčeka.
Svedomitosť
Aj keď sa Vám bude zdať odrazu divné, že sa môžete v noci dobre vyspať, vďaka svedomitému tréningu spánkových návykov si to môžete vychutnať už pol roka po pôrode. Vtedy totiž dokáže dieťaťa prespať bez kŕmenia celú noc. Začnite preto v šiestich až ôsmich týždňoch veku dieťaťa a naučte ho, ako na to. Pokiaľ ho budete dávať spať vždy v rovnakú hodinu, naučí sa na tento režim a Vám sa bude lepšie počítať, koľko skutočne prespalo. Deti potrebujú naozaj veľa spať, preto ich určite nebuďte na kŕmenie. Oni si jedlo vypýtať vedia a keď budú hladné, zistite to.
Deň a noc
Návyky sú dobré aj k tomu, aby dieťa dokázalo rozoznať deň od noci. Naučí sa, že počas dňa treba spať menej a viac práve cez noc. V čase denného spánku ho držte na svetle, pokojne aj na miestach s určitou aktivitou a miernym ruchom. Nie je dobré, ak sa snažíte dieťatko od všetkého izolovať. Keď ale príde noc, postarajte sa o pokojnú atmosféru a stlmte svetlá. Snažte sa tiež nerozprávať príliš nahlas a stíšte televízor. Dieťa si veľmi rýchlo zvykne, aké pravidlá má spánok na svetle a aké ten v tme.
Spánkový rituál
Keď dieťa naučíte na spánkový režim, dokáže sa na konci každého dňa lepšie uvoľniť. Pred uložením do postieľky ho môžete upokojiť teplým kúpeľom, navlečte mu pyžamo a stlmte svetlá. Pred zaspaním ho nadojčite, prípadne mu dajte mliečko. Čítanie a pokojné melódie dokážu navodiť tú správnu spánkovú náladu a dieťatko pomaly zaspí. Kľudne mu tiež zaspievajte uspávanku. Deti reagujú silne na dotyky, preto iste nezaškodí jemné pohladenie a pusa. Aby sa dieťatko naučilo spať celú noc bez kŕmenia, mali by ste ho to naučiť tak, že budete predlžovať dobu medzi jednotlivými kŕmeniami. Aby dieťa vedelo, že je noc a nie deň, buďte potichu a hovorte pokojným hlasom. Počas kŕmenia mu nedovoľte zaspať.
Kontrolovaný spánok
Je iba na Vás, či si metódu kontrolovaného spánku obľúbite, ale viacerí rodičia si ju nemôžu vynachváliť. Keď dieťa plače počas noci, nechajte ho vyplakať sa, potom príďte a upokojte ho. Postupne predlžujte čas, kým k nemu prídete. Áno, chce to pevné nervy a veľa trpezlivosti, no oplatí sa vydržať. V prípade, že sa Vám to zdá príliš kruté, skúste inú metódu. Pokiaľ začne dieťa plakať, pohladkajte ho po hlavičke, dajte mu pusu a povedzte niečo milé. Následne miestnosť opustite. Ak sa budete musieť vrátiť, dieťatko nedvíhajte z postieľky, jednoducho iba zopakujte predošlý rituál. Takto to robte dovtedy, kým dieťa nezaspí. Každé dieťatko je iné, preto musíte nájsť tú najlepšiu cestu.
Aký matrac do postieľky?
Štandardná postieľka zvykne mať rozmer 120 x 60 cm. Ak ju kupujete bez matraca, mali by ste vybrať taký, aby pevne zapadol. Medzi rámom a matracom nesmú byť žiadne medzery, čím eliminujete zapadnutie ručičiek, nožičiek alebo hlavičky. Odborníci sa domnievajú, že najvhodnejšie matrace pre deti sú skôr tie tvrdšie. Nemusia síce vyzerať pohodlne, ale sú bezpečnejšie. Predajcovia sa vyjadrili, že medzi vhodný materiál sa radí 100 %-ný latex s hustotou 65 kg/m3 alebo kokosová doska s kvalitnými ortopedickými vlastnosťami. Obľúbené sú aj sendvičové matrace, kde vnútro tvorí pevnejší materiál a vrchné vrstvy bývajú z prírodných alebo syntetických materiálov. Pre deti do 12 rokov sa určite neodporúča pamäťová pena.
Držíme palce, aby ste svoje dieťatko naučili spánkovým návykom čo možno najrýchlejšie a bez zbytočného stresu.
Foto: © [svetography] / Dollar Photo Club