109Keďže hladanie.sk sa zameriava na vyhľadávanie pútavých, kontroverzných a šokujúcich tém, ani dnes to nebude inak. Možno Vás po našom dnešnom článku prejde chuť na sladké, no zaslúžite si vedieť pravdu.
Také dobré gumené medvedíky, jajaj, kto by na nich nevyrastal. Dodnes veľmi obľúbené u všetkých detí. Hoci čoraz viac rodičov číta obaly a mini písmo na nich, aby vedeli, čo vlastne farebné dobrotky obsahujú, je ťažké sa v zašifrovaných éčkach vyznať.
Tak si to trochu objasníme.
Mňam želé
Jednou zo základných surovín na prípravu želatíny, a teda aj gumených medvedíkov, je bravčová, hovädzia, rybacia a kuracia koža. A ešte kosti z týchto zvieratiek. Mňam, mňam.
Výrobcovia tieto nie práve najchutnejšie prísady zdôvodňujú, okrem toho, že sú lacné, blahodarnými účinkami na naše kĺby, vlasy a šľachy. Akurát, že ich argumenty neboli nikdy potvrdené. Ide teda zase skôr o marketing než o snahu dbať o zdravie milovníkov cukríkov.
Ak ste sa práve zaprisahali, že mäkké sladkosti už nikdy viac, pozor! Niektorí výrobcovia pridávajú želatínu aj do jogurtov, zmrzliny či iných produktov, na zahustenie alebo zjemnenie chuti, napríklad aj piva či vína. Vážne!
Treba povedať, že želatína nie je len živočíšna, jej rastlinná obdoba sa vyrába z morských rias gelidium. Nazýva sa agar a pochádza z oblastí v Japonsku, Indie a nového Zélandu, neobsahuje žiadne kalórie. Na výrobkoch ju hľadajte pod označením E406.
Mackovia v našom tele enormne zväčšujú rozmery
Okrem želatíny, ktorej prínos pre detské telo je viac ako rozporuplný, tieto milé sladkosti, ak ich deti jedia prehnane veľa a ešte k tomu smädné, môžu spôsobiť skutočné ťažkosti!
Jeden gumený medvedík sa totiž v žalúdku nafúkne až do rozmerov 20 centimetrov! Tak si to predstavte, ak ich dieťa poje tak 10, 20, v bruchu mu už na nič iné miesto neostane. Potom majú naše ratolesti akurát falošný pocit sýtosti. Navyše, ak medvedíkov aj zapijú, tie tekutinu vpijú do seba a deti sú ešte aj dehydrované.
Prírodné farbivá
E 120 alebo karmín nájdete skoro všade, čo nie je 100% prírodné a má červenú farbu. Páročky, limonády a pravdaže aj gumené sladké dobrotky. Áno, je to farbivo prírodné, získava sa zo samičiek sušených chrobákov, tzv. červca nopálového a proces získania nádhernej karmínovo červenej je ozaj zložitý. Akurát, že aj keď Vám nepripadá až také hrozné, že dennodenne papáte jedlo dofarbené farbivom z hmyzu, mali by ste vedieť, že jeho väčšia spotreba dokázateľne spôsobuje hyperaktivitu a alergie.
Odradili sme Vás úplne?
Ak ste sa práve zaprisahali, že už nikdy nevkročíte do hypermarketu a budete jesť len to, čo si sami dopestujete, alebo radšej nič, je to silné odhodlanie.
Ale nemusíte to vidieť až tak čierno-bielo, len pozornejšie čítajte, čo kupujete a následne konzumujete.
Neuzabudnite tiež uprednostniť čertsvé potraviny, najlepšie ovocie a zeleninu.
Zdroj: diva.aktuality.sk, pluska.sk
Foto: megazon.sk