Ľudia si často myslia, že vši sú dôsledkom nedostatočnej hygieny. Nie je to pravda. Vši môže mať aj dieťa so správnymi hygienickými návykmi – v detskom kolektíve boli, sú aj budú. Nie je hanba ich mať, ale hanba a bezohľadnosť je o nich neinformovať napríklad škôlku, ktorú dieťa navštevuje.
Mýty o všiach a hnidách
Najväčším mýtom je, že mať vši je hanba a najlepšie je to zatajiť.
Docent Oleg Ditrich z Parazitologického ústavu uvádza: “Bonmot pojednávajúci o tom, že všiam vyhovujú čisté vlasy, o ktoré sa človek stará, je pravdivý. Dostať vši nie je hanba, naopak hanebné je tajiť to a napomáhať tak ďalšiemu šíreniu v kolektíve. Správne a čestné riešenie je čo najskôr po ich objavení informovať ostatných rodičov a synchronizovať odvšivenie. Ak sa nepostupuje spoločne, vši prežijú na neodvšivených deťoch a vrátia sa na tie odvšivené. V USA majú odvšivovacie stanice, kam sa bez diskusií musia dostaviť všetci z kolektívu, kde sa vši vyskytli. Nepovažuje sa to ani za hanbu, ani za neslobodu. “
Vši a kolektív
Ak vaše dieťa navštevuje škôlku alebo iné školské zariadenie, môžete ho opäť pustiť do kolektívu až v momente, kedy už nemá v hlave ani vši, ani hnidy.
Mgr. Pavlína Milotová zo spoločnosti PMeduca, lektorka infekčných a parazitárnych ochorení u detí v predškolskom veku uvádza, že: “V súlade so zákonom, ktorý školským zariadeniam nariaďuje chrániť bezpečnosť a zdravie detí pri vzdelávaní, musí pedagóg zavšivené dieťa z kolektívu vylúčiť. Zároveň mu nesmie kontrolovať hlavu”. Je bohužiaľ bežné, že rodičia pošlú do kolektívu deti, ktoré majú aj po odvšivení šampónom hlavu plnú hníd, z ktorých sa vyliahnu vši a epidémia prepukne naplno.
Prenos chorôb
Tvrdenie, že voš detská prenáša choroby, je nepravdivé. Sú síce otravné, ale neškodné. Pravdou je, že stolica alebo sliny zo vší môžu spôsobiť alergickú reakciu a škrabanie, čo môže viesť až k infekcii.
Rovnako tak je nepravdivé, že vši môžu prenášať mačky a psy. Detská voš žije len na ľudskej pokožke hlavy, takže pri odvšivení do procesu rozhodne nemusíte zapájať vašich štvornohých domácich miláčikov.
Šírenie vší
Pedikulóza alebo zavšivenie sa nevyhýba nikomu. Väčšinou stačí kontakt s niekým, kto už vši má. Musí to však byť veľmi blízky kontakt. Vši neskáču ani nelietajú, takže sa na druhú hlavu dostanú najčastejšie tesným kontaktom, teda pri vzájomnom dotyku dvoch hláv.
Najčastejšie sa s touto nákazou stretnete v kolektíve (škola, škôlka, tábory …). Nie je pravda, že vši majú len tí, ktorí nedbajú na osobnú hygienu. To, že vši občas postihnú každé dieťa, je skrátka fakt a nie hanba, čo je aj stanovisko webového portálu zaoberajúceho sa touto problematikou BEZvší.
Obrázok: Vši sa prenášajú blízkym kontaktom.
Niekedy sa hovorí, že ku všiam môžete prísť aj použitím zavšiveného vankúša, čo je však málo pravdepodobné, rovnako ako tvrdenie, že ich môžete chytiť aj z požičanej čiapky či hrebeňa. Ak ale hrebene a čiapky kolujú medzi deťmi a niektoré z nich má vši, je pravdepodobné, že ich chytia aj ostatní.
Podľa parazitológa nymfy (čerstvo vyliahnuté vši, ktoré už hryzú, ale ešte sa nemnožia) mimo vlasov neprežijú dlhšie ako pár minút, dospelé vši najviac 24 hodín. Tie už ale nie sú infekčné, pretože aj tak uhynú kvôli dehydratácii a prechladnutiu.
Prevencia proti všiam
Zaujíma vás, ako sa vyhnúť všiam? Neexistuje žiadna stopercentná prevencia. Ak má niektorý z členov rodiny vši, je pravdepodobné, že sa rozšíria aj na ostatných, ak prídu do styku s vlasmi. Existuje mýtus, že sa vám vši vyhnú, ak máte farebné vlasy, krátky zostrih alebo je žena tehotná. To však nie je pravda.
Jedinou prevenciou je pravidelná kontrola a prezeranie vlasov, ktoré by malo byť ešte intenzívnejšie, ak sa váš potomok pohybuje v detskom kolektíve.
Na trhu existujú rôzne repelenty proti všiam. Ide o prípravky, ktoré vlasovú pokožku chránia pred napadnutím všami. Dôležitou zložkou je ethyl-aminopropionát, ktorý nesie označenie IR3535.
Koluje mýtus, že ho možno použiť aj na odvšivenie. K tomu sa vyjadrila Jana Svetlíková, majiteľka e-shopu Mokoshop.cz s ekologickými výrobkami pre rodinu, ktorá stojí aj za FB projektom Rozbory chemika Aliho:
“Repelenty na akútne odvšivenie nefungujú. Voš nezabijú, len ju čiastočne odpudia. Okrem prípravku IR3535 (napríklad Predator) je možné preventívne použiť aj esenciálne oleje. Ideálna kombinácia, ktorá vši odpudzuje je kombo teatree/levanduľa plus hlavne citrónovonný eukalyptus.”
Repelenty sa používajú preventívne, aby voš nepreliezla z dieťaťa na dieťa. Je však pravda, že IR3535 je chemickou látkou, aj keď nie agresívnou, ktorú rodičia nechcú na svoje deti aplikovať. Najlepšou prevenciou je kombinácia repelentu a pravidelného prečesávania.
Ako sa zbaviť vší
Odvšivenie prebieha dôkladným odstránením vší a hníd z vlasov. Často sa hovorí aj o dezinfekcii okolia, tá je však podľa parazitológa zbytočná.”Pranie a dezinfekcia (teda presnejšie dezinsekcia) je nutné pri boji proti vši šatníkovej, nie vši detskej. Voš detská prežíva mimo hlavy krátko, záleží na teplote a vlhkosti, ” dodáva docent Oleg Ditrich.
Starostlivosť o vlasy
Je dôležité si uvedomiť, že jednoduchým umytím šampónom sa vší nezbavíte. Nefungujú ani babské rady typu žehlenie žehličkami na vlasy a podobne. Vši síce šampónom zneškodníte, ale hnidy nie. Tie sú imúnne proti akýmkoľvek prípravkom, takže vám nezostáva nič iné, než sa ich zbaviť manuálne, a to buď pinzetou, nechtami, alebo hrebeňom na vši so špeciálnymi mikrošpirálami na hnidy, tzv. Čarovným všiváčikom.
Najúčinnejšie je vlasy namočiť, naniesť na ne kondicionér, ktorý vši udusí, a prameň po prameni vlasy prečesať Čarovným všiváčikom, čím ich zbavíte hníd.
Kondicionér zmyte až po odvšivení. Ak má vaša dieťa veľmi husté a dlhé vlasy, po pár dňoch tento postup zopakujte. V opačnom prípade postačí jedno ošetrenie. Čarovný všiváčik v prípade nahlásených vší v kolektíve môžete používať aj preventívne.
Dezinfekcia domácnosti
Pri dezinfekcii okolia nemusíte panikáriť. Vzhľadom k tomu, že voš bez svojho hostiteľa rýchlo umiera, nemusíte sa zbavovať čalúnených pohoviek, kresiel alebo kobercov. Riziko sekundárneho prenosu je totiž zanedbateľné.
Nutnosť upratovať, prať a žehliť, je rozšírený mýtus. Za maximálne 24 hodín je voš úplne dehydrovaná a umiera. Veci, na ktorých by sa vši mohli objaviť znovu, stačí dať bokom práve na túto dobu.
Pre dobrý pocit môžete oblečenie, ktoré mali zavšivené osoby na sebe, vyprať.