Starý vrch, ktorý asi skôr poznáte pod názvom Stratené mesto Inkov alebo Machu Picchu, je jeden z divov sveta. Nachádza sa v dych berúcej výške 2430 m.n.m., nad údolím Urubamba v Peru. Pritom je to len niečo vyše 100 rokov, odkedy ho svet nanovo objavil. Hľadajte a odhaľujte tieto tajuplné krásy s nami…
Znovuobjavenie Strateného mesta Inkov
V roku 1911 našiel mesto Hiram Bingham, ktorý vtedy pri svojich potulkách peruánskymi horami ani netušil, aký veľký objav učiní.
A ako ním obohatí svet a ľudské poznanie.
O stratenom meste prapôvodného obyvateľstva Južnej Ameriky kolovali všelijaké legendy. Starí Indiáni v nich mali záľubu a tradovali si ich medzi sebou, a tak Bingham zozbieral potrebné peniaze na expedíciu a s ďalšími americkými bádateľmi sa vydal do Peru.
Nebolo jednoduché nájsť, čo hľadali. Pradávne mesto bolo zarastené vysokou trávou, vchod bol tiež dávno zničený, z údolia by nikto neveril, čo sa hore nachádza.
Napokon však rozvaliny objavili a Bingham ich pomenoval po kečuánsky Machu Picchu (Starý vrch). Vtedy ani len nesníval, že jeho nález sa raz stane svetovým dedičstvom UNESCO alebo divom dveta.
História Machu Picchu
Aký bol skutočný, pôvodný názov Strateného mesta, sa už asi nikdy nedozvieme, známa je len doba jeho vzniku. Inkovia ho postavili v časoch svojej najväčšej slávy a rozmachu, asi v rokoch 1460 až 1470 pred n.l.
Nie je jasný ani presný dôvod jeho výstavby.
Vedci sa domnievajú, že keďže hospodársku dôležitosť mesto nemalo a bolo vybudované mimo celej vtedajšej infraštruktúry, navyše v takej vysokej nadmorskej výške, bola za tým snaha Inkov priblížiť sa ich božstvu-Slnku. Dokazovať by to mohli aj kostry, až 136 kostier mladých žien, ktoré sa tu vykopali. Práve mladé krásne panny mali byť najčastejšou obetou bohom Inkov.
Pridlho stratené
Tiež sa môžeme len domnievať, prečo sme až do 20.storočia o Machu Picchu ani len netušili.
Dohady sú také, že keďže Inkovia nepoznali písmo, komunikovali prostredníctvom uzlov-kipa a diagramov, mesto i jeho obyvatelia sa postupne dostali do zabudnutia.
Po kolonizácii územia Španielmi sa na nich, aj pre nezáujem kolonizátorov o tamojších vzdelancov, úplne zabudlo.
Poslední obyvatelia Strateného mesta (pôvodné obyvateľstvo tvorilo asi 1000 Inkov) postupne a v tichosti vymreli na rôzne epidémie, najmä na v tých časoch rozšírenú maláriu.
Súčasnosť
Určite právom je dnes Machu Picchu jedným z najvyhľadávanejších miest v Peru. O toto miesto je až taký veľký záujem, že sa Peruánci snažia obrovský počet turistov odradiť prehnaným vstupným na horu.
Či sa im to aj darí, je otázne.
Kto chce totiž tento úžasný skvot, ktorý je dôkazom ľudskej šikovnosti, vidieť na vlastné oči, nenechá sa len tak niečím prekabátiť.
Zdroj a foto: flickr.com, freehdw.com