V jarnom a jesennom období sa začína invázia kliešťov – drobných živočíchov, ktoré dokážu byť nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné. Niektoré druhy kliešťov totiž prenášajú baktérie, spôsobujúce vážne ochorenie – lymskú boreliózu. Ide o nebezpečnú infekciu, ktorá vás môže trápiť, pričom ani nemusíte vedieť, že ju máte.
Borelióza dokáže byť zradná aj tým, že pre svoje príznaky, podobné s ďalšími ochoreniami je často nepresne diagnostikovaná, zamieňaná s inými zdravotnými problémami. Čo všetko by ste o borelióze mali vedieť? Aké sú jej príznaky, ako zistiť či ňou naozaj trpíte a čo robiť, aby prípadné následky boreliózy boli čo najmenšie?
Čo je lymská borelióza?
Lymská borelióza je infekčné ochorenie spôsobené najmä baktériou Borrelia burgdorferi. Tá sa na človeka prenáša uhryznutím infikovaným kliešťom. Najnebezpečnejší z tohto hľadiska je kliešť s čiernymi nohami – Ixodes scapularis alebo Ixodes pacificus.
Borelióza sa vyskytuje na celom svete, hlavne na severnej pologuli a Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým stupňom zamorenia kliešťami. Keďže toto ochorenie prenášajú na človeka iba infikované kliešte, nie každé uhryznutie kliešťom znamená nakazenie. Aj napriek tomu treba byť pri pohybe mimo domu, najmä od jari do skorej jesene, mimoriadne obozretní.
Rozdiel medzi boreliózou a encefalitídou
Okrem lymskej boreliózy kliešte prenášajú na človeka aj ďalšie závažné ochorenie – kliešťovú encefalitídu. Aj keď sa tieto ochorenia javia ako podobné a obe prenášajú kliešte, je tu niekoľko rozdielov.
Než sa podrobnejšie pozrieme na príznaky lymskej boreliózy, poďme si teda povedať, ako sa prejavuje encefalitída. Kým lymskú boreliózu vyvolávajú baktérie, kliešťovú encefalitídu spôsobuje vírus. Keďže kliešťová encefalitída sa nedá liečiť antibiotikami, liečia sa iba jej symptómy, ako je teplota a bolesti. Hlavné príznaky kliešťovej encefalitídy sú:
- horúčka
- bolesť hlavy, migréna
- stuhnutý krk
- ospalosť
- zmätenosť
- zmyslové poruchy
- ochrnutie
Významný rozdiel medzi týmito ochoreniami je ten, že pred kliešťovou encefalitídou vás dokáže účinne ochrániť očkovanie.
Aké sú štádiá lymskej boreliózy?
Celkom inak sa postupuje v prípade, ak vás infikoval kliešť lymskou boreliózou. Predovšetkým je dobré vedieť, že lymská borelióza často prebieha v troch štádiách, ktoré sa môžu prejavovať rôzne:
- Štádium 1: Včasná lokalizovaná choroba
- Štádium 2: Včasná rozšírená lymská borelióza
- Štádium 3: Neskoro rozšírená alebo neskorá lymská borelióza
Príznaky, ktoré pocítite, budú závisieť od toho, v akom štádiu sa choroba nachádza. Samozrejme, kľúčové je zachytiť ochorenie čo najskôr.
Štádium 1: Včasná lokalizovaná choroba
Symptómy v tomto štádiu sa zvyčajne začínajú objavovať 3 až 30 dní po prisatí kliešťa. Jedným z prvých príznakov ochorenia je erythema migrans – červený ohraničený fľak s bielym stredom, presne tam, kde sa nachádzal kliešť. Neskôr sa objavuje únava, zvýšená teplota, bolesť svalov a ďalšie.
Vzhľadom na relatívne bezproblémový priebeh dochádza často k podceneniu liečby a borelióza tak potichu prechádza do ďalšieho – chronického štádia, kedy prichádzajú oveľa vážnejšie zdravotné komplikácie
Tip: Viete, ako liečiť migrénu?
Štádium 2: Včasná rozšírená lymská borelióza
Včasná diseminovaná lymská borelióza sa môže vyskytnúť aj mesiace po prisatí kliešťa. Príznaky štádia 1 a 2 sa môžu prekrývať.
Symptómy v tejto fáze môžu zahŕňať poruchy srdcového rytmu a stavy, ako je necitlivosť, brnenie, obrny tvárového nervu. Môže sa objaviť sekundárna erythema migrans, ale už nie v mieste vpichu, no na inom mieste. Toto jasne signalizuje, že už ide o druhé štádium boreliózy.
Štádium 3: Neskoro rozšírená lymská borelióza
Neskorá rozšírená lymská borelióza sa vyskytuje, keď infekcia nebola liečená v štádiách 1 a 2. Stupeň 3 sa môže vyskytnúť mesiace alebo až roky po uhryznutí kliešťom. Postihnutá je koža, nervová sústava (silné bolesti hlavy, lézie v mozgu), svaly, kĺby, srdce, časté sú aj poruchy pamäti. Zasiahnuté orgány sú už postihnuté chronickým zápalom, ktorý často spôsobuje masívne opuchy.
Môže dôjsť aj k očnej forme lymskej boreliózy, zápalom očnej rohovky alebo fotofóbii (svetloplachosť). V takomto prípade je nutné absolvovať vyšetrenie u očného lekára
Príznaky lymskej choroby
Ľudia s lymskou boreliózou môžu na ňu reagovať odlišne a aj príznaky sa môžu líšiť od ľahších k závažným. Hoci sa lymská borelióza bežne delí na tri štádiá, príznaky sa môžu prekrývať. Najbežnejšie príznaky lymskej boreliózy:
- vyrážka
- únava
- bolesť a opuch kĺbov
- bolesť svalov a hlavy
- horúčka, zimnica
- opuchnuté lymfatické uzliny
- poruchy spánku
- ťažkosti so sústredením
Tip: Viete, ako na prvú pomoc pri bolestiach?
Prenos boreliózy
Lymskú boreliózu spôsobujú baktérie, ktoré prenášajú infikované kliešte. Chorobu môžu prenášať mladé aj dospelé kliešte. V strednej Európe pozorujeme najviac kliešťov v apríli a v máji, počas vlhkých letných mesiacov a na jeseň.
Najčastejšie sa vyskytujú v trávnatých porastoch, obľubujú najmä listnaté a zmiešané lesy, nájdeme ich vo vyšších trávach a krovinách. Chrániť by sa preto mali aj záhrady a trávnaté pozemky pri domoch, a to pravidelným kosením. V nízko pokosenej tráve sa kliešte vyskytujú zriedkavo.
Kliešte nevedia skákať, na kožu alebo odev sa zachytia keď prechádzame okolo a dotkneme sa ich. Po prichytení sa na kožu hostiteľa sa začnú živiť jeho krvou. Preferujú čo najtenšiu časť našej pokožky, preto sa najčastejšie môžu prisať:
- v podpazuší
- na slabinách
- na pokožke hlavy
- v oblasti intímnych partií
Na prenesenie infekcie je potrebný dlhší čas, až niekoľko hodín, niekedy dní, a preto je mimoriadne dôležité kliešťa včas objaviť a odstrániť. Nákaza sa z človeka na človeka neprenáša.
Rizikové faktory
Riziko, že dostanete lymskú boreliózu, závisí od toho, či trávite čas na miestach, kde sa pravdepodobne vyskytujú.To znamená:
- v lesoch, na lúkach
- vo voľnej prírode
- v mestských parkoch a na cintorínoch
- v záhradách
- pri prírodných vodných plochách, na kúpaliskách s trávnatými plochami a pod.
Väčšina uhryznutí kliešťom sa vyskytuje v lete, keď sú kliešte najaktívnejšie a ľudia trávia viac času vonku. Je však tiež možné dostať lymskú boreliózu aj začiatkom jesene a dokonca aj koncom zimy, ak je počasie nezvyčajne teplé.
Ako sa diagnostikuje lymská borelióza?
Vzhľadom na rôznorodosť príznakov a ich nejednoznačnosť je diagnostika boreliózy pomerne zložitá. Lekár diagnostikuje lymskú boreliózu na základe symptómov, fyzických nálezov (ako vyrážka) a toho, či ste boli alebo neboli v oblasti obývanej infikovanými kliešťami.
Mnoho ľudí si nepamätá alebo nevie, že ich uštipol kliešť. Je to preto, že kliešť je malý a jeho uhryznutie zvyčajne nebolí.
Test na boreliózu sa vykonáva vtedy, ak sa po uhryznutí kliešťom objavia bolesti kĺbov a niektoré z ďalších príznakov typických pre nákazu boreliózou. Často sa stáva, že test na boreliózu je negatívny alebo nejednoznačný. Vtedy je potrebné pri rozhodovaní o liečbe prihliadať predovšetkým na ostatné symptómy, ale aj vykonať ďalší test.
Liečba lymskej choroby
Lymská borelióza je choroba, ktorú vyvolávajú baktérie, preto sa môže liečiť antibiotikami. Očkovanie proti tomuto ochoreniu neexistuje a je dôležité, aby bola liečba boreliózy zahájená včas, vtedy je najúčinnejšia.
Deti aj tehotné osoby sú nákaze boreliózou vystavené rovnako ako dospelí. Diagnostika a liečba boreliózy u detí sa nelíši od liečby dospelých a aj v tehotenstve sa lieči rovnakým spôsobom – podávaním antibiotík vhodných pre tehotné ženy.
Môže vás zaujímať: Viete, ktoré sú najčastejšie zdravotné problémy nielen u tehotných žien?
Čo robiť, ak vás uštipne kliešť?
Ak vás uhryzne kliešť, najlepším spôsobom, ako ho odstrániť, je vykonať nasledujúce kroky:
- Kliešťa jemne uchopte pinzetou, čo najbližšie k povrchu pokožky.
- Vyťahujte ho opatrne a rovnomerne, ťahom smerom nahor.
- Keď kliešťa vyberiete, spláchnite ho do toalety, alebo vložte do alkoholu. Kliešťa nestláčajte, ani nedrvte!
- Miesto uhryznutia ošetrite dezinfekčným prípravkom.
Prevencia
Neexistuje spôsob, ako sa úplne vyhnúť riziku nákazy lymskou boreliózou. Ale je možné ho minimalizovať. Obzvlášť treba dávať pozor na kliešte, keď sa nachádzate vo vysoko rizikových oblastiach, kde je infekcia rozšírená. Ak pracujete vonku, trávite čas záhradkárčením, rybolovom, lovom alebo kempovaním, vykonajte nasledovné preventívne opatrenia:
- Noste uzavreté topánky alebo čižmy, košele s dlhými rukávmi a dlhé nohavice.
- Nohavice si zastrčte do topánok alebo čižiem, aby ste zabránili kliešťom liezť po nohách.
- Použite odpudzovač hmyzu s obsahom alkoholu.
- Noste svetlé oblečenie, ktoré vám pomôže kliešte ľahšie zbadať.
- Dlhé vlasy majte stiahnuté dozadu.
- Nezabúdajte na pokrývku hlavy.
- Pravidelne sa kontrolujte, či nemáte kliešte – vo vnútri aj vonku.
- Používajte repelent proti hmyzu a repelentné náramky.
- Záhrady a trávnaté pozemky pri domoch pravidelne koste.
- Po návrate domov si vždy skontrolujte celé telo a osprchujte sa.
- Na ceste a chodníku sa zdržiavajte v strede, aby ste sa vyhli zbieraniu kliešťov z previsnutej trávy a kríkov.
- Kontrolujte aj domáce zvieratá a prediskutujte s veterinárom spôsoby, ako zabrániť nakazením kliešťom u vášho domáceho maznáčika.
Život s lymskou chorobou
Správna a včasná liečba lymskej boreliózy môže natrvalo odstrániť všetky problémy, no v niektorých prípadoch môžu pacienti trpieť dlhodobými príznakmi. Kľúčové je, či vám bola poskytnutá liečba včas.
Často si to vyžaduje aj trpezlivosť, po liečbe lymskej borelióze antibiotikami môže nejaký čas trvať, kým všetky príznaky zmiznú. Dokonca aj po správnej a včasnej liečbe môžu niektorí ľudia pociťovať pretrvávajúcu únavu, bolesti hlavy a iných miest tela. Podniknite nasledujúce kroky, aby ste poriadne zotavili:
- Jedzte potraviny bohaté na vitamíny a minerály
- Doprajte si veľa oddychu
- Pokúste sa znížiť stres
- V prípade potreby užívajte protizápalové lieky na zmiernenie bolesti a nepohodlia
Neliečená lymská borelióza môže prispieť k ďalším vážnym problémom. Spôsobuje zápaly nervov, silné a dlhotrvajúce bolesti hlavy, zápaly mozgu. Poškodiť môže aj periférny nervový systém, čo môže byť príčinou závratov a porúch videnia. Okrem toho môže neliečená borelióza spôsobovať depresie, problémy so spánkom, zhoršenie pamäti, problémy so srdcom, infekcie a iné mentálne problémy.
Tip: Viete, ako si pomôcť pri PMS a bolestivej menštruácii?
Kedy vyhľadať lekára?
Lekára navštívte vtedy, ak ste našli kliešťa, vybrali ho, no všimli ste si typické príznaky pre túto chorobu (vyrážka, únava, bolesti, opuchy…). Lekára vyhľadajte aj vtedy, ak počiatočné príznaky zmizli, pretože to neznamená, že zmizla aj choroba. Okrem toho môžu kliešte prenášať aj ďalšie ochorenia, ako už spomínanú kliešťovú encefalitídu.
Liečba boreliózy je omnoho účinnejšia, ak sa začne včas. Čím dlhšie zostane kliešť zavŕtaný v tele, tým je väčšie riziko infekcie.
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista