Ak sa zhrozene pozeráte na Aziatov a ich delikátne pokrmy, medzi ktoré patrí aj rôzny hmyz, nepotešíme Vás. Aj vy papáte chrobáčiky, a nielen tie náhodne zjedené mravce v šaláte či nejakú zatúlanú mušku. Sú totiž všade, hoci pomleté a komplikovane spracované, no stále je to hmyz. Náš web hladanie.sk si dal záležať a povie Vám čo-to o karmíne.
Zázračný karmín
Bavíme sa o farbive E 120 alebo tiež karmíne, ktorý je krásne červený, a preto ho nájdete kadekde. V jahodovom džeme (čo nie je od babičky), cukríkoch, polevách, limonádach, dokonca v chutných páročkoch. Mňam, mňam.
Nebyť karmínu, nevyzerali by totiž tak lákavo. Toto čarovné farbivo, opakujem E 120=karmín, sa získava zo samičiek červca nopálového. Môžete ho nájsť aj pod názvami košenila či kyselina karmínová. A stále ide o to isté.
Áno, je to prírodné farbivo, ale i tak veľmi kontroverzné. Prečo?
Neskôr. Najprv niečo z histórie.
Pôvod E 120
Už Inkovia ho využívali, no skôr na umelecké účely. Farbili ním obrazy, textil. Súčasťou potravinárskeho priemyslu sa stal karmín až omnoho neskôr, v 20. storočí. Najmä v 50. a 60.rokoch minulého storočia zaznamenal boom, kedy postupne nahradil kritizované a škodlivé syntetické farbivá.
Dnes je bežný, ako je bežné kupované jedlo. Je teda všade. Dokonca aj v pečive, minimálne v takom, kde je džem červenej farby.
Získavanie a spracovávanie karmínu
Ide o skutočne veľmi komplikovaný proces.
Karmínové farbivo sa vyrába zo sušených tiel samičiek červca nopálového. Tento hmyz prežíva celý život na opunciách, no získať ich možno len vďaka lánom veľkých kaktusov, ktoré vedia prežiť útoky spomínaných parazitov. Vývoj chrobákov je treba dôkladne sledovať a v správnom okamihu ich pozbierať pomocou dlhej štetinky do plátených vreciek. Je ich vážne mnoho, milióny.
Nazbieraný hmyz sa musí hneď usušiť, iba tak si uchová jasnú červenú farbu. Potom sa predáva alebo ďalej spracováva.
Samotný proces výroby sa začína zmiešaním hmyzu s vodou v pomere 1:5, pričom celé je to treba zahriať až na 95 stupňov Celzia a hneď nato prefiltrovať. Vtedy hmyz praská a uvoľňuje očakávanú košenilu. Do roztoku sa následne pridajú sulfáty hliníku s uhličitanom vápenatým a farbivo sa postupne usádza na dne. Ešte raz sa potom prefiltruje, vysuší a ide do drviča. A potom pekne krásne šup na potraviny, aby boli farebnejšie a jedovatejšie.
Riziká farbiva E 120
Pretože karmín, hoci nádherne prírodný, spôsobuje hyperaktivitu u detí a alergické reakcie u precitlivených osôb, nemôžeme ho pokladať za biologický poklad.
Takže nabudúce, keď bude nejaká babka dudrať, že tie dnešné deti sú úplne iné, horšie, ako tie za jej čias, dajte jej za pravdu a hoďte to na karmín.
Dajte Stop červenej (minimálne v upravenom, nie domácom jedle) priatelia a budete možno zasa o kúsok zdravší. Alebo menej chorí. Pokiaľ sa, samozrejme, neobjaví nové riziko.
Zdroj: i-potraviny.sk
Foto: naturfoto.cz, banatzayed.com