Výskyt kliešťov sa zvyšuje najmä počas obdobia leta a jari. Samozrejme, objaviť sa môžu aj v iných obdobiach. Práve preto by ste mali byť veľmi obozretní a dávať si na tieto malé, no pomerne nebezpečné stvorenia pozor. V tomto článku si povieme, čo robiť, ak chytíte kliešťa.
Pravdepodobne to aj vy poznáte. Chytíte kliešťa, ani neviete ako a kde. Rozhodne to nie je nič príjemné, no túto situáciu by ste mali riešiť ihneď. Ak by bol kliešť o vás prisatý dlhšiu dobu, mohol by vám spôsobiť skutočne nepríjemné zdravotné komplikácie. V situácii, že si neviete dať s týmto malým stvorením rady, vyhľadajte lekára. Ak to však nie je potrebné, kliešťa si môžete vybrať aj sami. Ako na to? To sa dočítate práve v nasledujúcich riadkoch tohto článku. Poďme sa teda na to spoločne pozrieť.
Použite pinzetu
Pravdepodobne aj vás zaujíma, ako vybrať kliešťa. Predsa len, dostať ho môže každý. Či už vy alebo vaše deti. Práve preto by ste mali vedieť, ako na to. V prvom rade je dôležité, aby ste kliešťa nevyberali holými rukami. Je to z toho dôvodu, že ak by ste vybrali kliešťa a v rukách by sa vám rozpučil, mohlo by to viesť k možnej nákaze pri kontakte s pokožkou, prípadne očnými spojivkami. Práve preto by ste mali použiť na vytiahnutie kliešťa čistú pinzetu, ktorá bude vydezinfikovaná.
V súčasnej dobe si je možné zaobstarať aj špeciálnu sadu na vyberanie kliešťov. Tá obsahuje aj špeciálne klieštiky, prípadne kartu, pomocou ktorej kliešťa ľahko vyberiete. Ak nemáte po ruke žiadne z týchto produktov a potrebujete kliešťa akútne vybrať, môžete použiť aj papierovú vreckovku. Po vybratí si však dôkladne umyte ruky.
Miesto dôkladne vydezinfikujte
Predtým, ako sa pustíte do samotného vyberania kliešťa, mali by ste miesto poškodenia dôkladne vydezinfikovať. Určite nepoužívajte žiadny olej ani masť. Použite dezinfekčný prostriedok, ktorý je overený a určený práve na tento účel.
Kroky pri vyberaní kliešťa
Po dôkladnom vydezinfikovaní by ste mali kliešťa uchopiť do vyššie spomínaného nástroja. Chyťte ho čo najbližšie k vašej pokožke. Ideálne je, ako ho podoberiete tesne pri hlave. Dávajte si pozor na to, aby ste mu v žiadnom prípade nestláčali brucho. To, aký spôsob vyberania kliešťa si vyberiete vy, je len na vás. Riaďte sa však vždy tým, aby ste kliešťa za žiadnych okolností nerozpučili a nevytlačili obsah jeho čreva do vašej rany. Mohlo by to totiž prejsť do nepríjemných zdravotných komplikácií.
Čo robiť po vybratí kliešťa?
Ak ste kliešťa úspešne vytiahli, ranu opäť dezinfikujte. Kliešťa je možné zlikvidovať buď spálením, prípadne vyhodením do kanalizácie. Dávajte si pozor na to, aby ste ho nerozpučili medzi prstami, pretože by mohlo opäť dôjsť k nákaze. Taktiež je možnosťou to, že kliešťa si uchováte v plastovej nádobe, spolu s nejakým listom. Takéhoto kliešťa môžete následne poslať na výskum do špecializovaného laboratória. Práve tam dokážu rýchlo zistiť, či bol nakazený a či je potrebné začať nejakú liečbu. Okrem iného, do takéhoto laboratória môžete zaslať aj zmrazeného kliešťa.
Základom všetkého je prevencia
Najdôležitejšie je, aby ste sa kliešťom vyhýbali. Samozrejme, nie vždy to je možné, keďže v niektorých situáciách jednoducho nemôžete očakávať, kde sa tieto malé stvorenia vyskytujú. Práve preto je vhodné užívanie repelentu na kliešte, prípadne svetlé oblečenie, aby ste ihneď videli, či sú v danej oblasti kliešte. Po prechádzke v prírode sa vždy dobre poprezerajte, aby ste akýmkoľvek problémom dokázali predísť včas. V prípade akýchkoľvek komplikácií neváhajte navštíviť svojho lekára, ktorý vám so všetkým pomôže. Určite nič nepodceňujte, pretože práve zdravie je to najcennejšie, čo máme.