Snáď niet rodiča, ktorý by čosi nevedel o bojoch s vlastným dieťaťom. Často sa týkajú jednej jedinej veci, a to spánku. Hoci sú dnes k dispozícií naozaj vyšperkované poschodové postele i doslova rozprávkové jednolôžka, ktoré priam vábia poberať sa do ríše snov, stále je medzi nami veľa zápasiacich rodičov. Odborníci radia, aby sme sa naučili týmto bojom predchádzať. Podľa nich stačí správne rozlíšiť to, čo dieťa chce a čo skutočne potrebuje. Byť dobrým rodičom totiž neznamená vo všetkom a bez rozmyslu deťom vyhovieť, ale dbať na ich dobro a v tom, čo je pre ne dôležité, byť neústupný.
Ako na to?
-
Uistite sa, že Vaše dieťa ide spať včas
Rodičovská chyba číslo jeden: Deti neukladajú do postele, lebo sa im nezdajú unavené. Omyl, veľký omyl! V momente, keď dieťa prejavuje zjavné známky únavy, vyplavuje sa mu stresový hormón kortizol, čo jeho uspávanie vôbec neuľahčí.
Je nevyhnutné viesť deti k tomu, aby chodili spať v presne stanovený čas (až na výnimočné situácie), pretože čím unavenejšie dieťa je, tým je aj nervóznejšie, podráždenejšie a spí nepokojne, prerušovane a kratšie ako inokedy.
Odoberanie sa do postieľky by mal byť proces (naučený rituál) trvajúci asi polhodinku, aby sme dieťa uložili ešte skôr, než si začne samo pretierať unavené oči.
-
Nemeňte rituály
Ani v lete, keď sú dlhšie dni, dieťaťu nepreťahujte večierku, rovnako tak strážte jeho spanie počas víkendov a voľných dní.
Spánkové návyky sú pre deti veľmi dôležité, narúšať ich podľa počasia či nálady nikomu nepomôže.
Veď si len spomeňte, čo sa u Vás doma dialo naposledy, keď ste mali návštevu a deti šli spať neskôr než zvyčajne? Zaspali skôr, lepšie, spali dlhšie?
Asi nie, však?
-
Upokojujte ho
Hodina aj viac pred plánovaným odobraním sa do postele je čas, kedy by sa dieťa nemalo už ničím rozrušovať. Nech teda v tomto „predspánkovom“ čase nevykonáva nič stresujúce, nesleduje príliš akčné rozprávky a neje ťažko stráviteľné jedlá.
-
Rutina je nevyhnutná
Každý deň rovnaký scenár: Sprcha alebo vaňa, umývanie zúbkov, prečítanie rozprávky, v mnohých rodinách aj spoločná modlitba a šup do postieľky. V tomto momente sa rodič s dieťaťom lúči a necháva ho v izbičke samotné, prípadne so súrodencom.
Uvidíte, že hoci nebude jednoduché podobné návyky u dieťaťa vypestovať, napokon ich bude samo požadovať, pretože rutina, to je istota a tá je pre deti veľmi dôležitá. Rovnako tak sa postupne dopracujete do štádia, že v čase obvyklých rituálov už dieťa samo začne prejavovať signály únavy.
Pri starších deťoch, ktoré sa do postele odoberajú samy, psychológovia radia, aby za odmenu, ak dodržia čas večierky, dostali napríklad päť minút čítania knihy navyše.
-
Vždy len dve možnosti na výber
Deti sú známi vyjednávači. Radi sa naťahujú, škriepia, len nech dosiahnu svoje. Je na rodičoch, aby tento boj ustáli. Tu je dobrým pomocníkom ponúknuť deťom vždy niečo na výber, ale len z dvoch možností.
„V poriadku, vyber si nové pyžamko. Chceš to zelené alebo so zajacom?“
„Inú rozprávku? Dobre, Popolušku či Snehulienku?“
Dáte tak najavo, že dieťaťu neberiete možnosť rozhodovať, ale limitujete výber aj čas, ktorý by výberom strávilo.
-
Limity
Rovnako tak milujú deti robenie scén, najmä drobci v období trucu chcú za každú cenu dosiahnuť svoje. Častokrát sú rodičia bezradní a pýtajú sa: „Čo to dieťa vlastne chce? Jemu sa skrátka nedá vyhovieť.“
Áno, nedá. A preto sa o to za každú cenu nepokúšajte.
Ak totiž raz ukážete, že ste sa pod náporom ich vymýšľania zlomili a ustúpili v tom či onom pravidle, veľmi dobre si to zapamätajú a budú to od Vás požadovať znova a znova a znova…
Toto predsa nechcete!
Limity, hranice a pravidlá skrátka musia platiť, či malý nervák kričí alebo nie.
Ani pred spaním čas rozlúčky zbytočne nenaťahujte, vysvetlite svojej ratolesti, že každý spinká vo svojej posteli a keďže je už veľká, bude aj ona spať sama. Ako „náhradu“ za seba môžete ponúknuť obľúbeného plyšáka, ktorého môže v prípade potreby v noci postískať.
Neobviňujte sa, že ste zlý rodič, len preto, že dieťa učíte spánkovým návykom. Jedným z nich totiž je aj samostatné spanie.
-
Žiadna elektronika
Skúste z detskej spálne vylúčiť akúkoľvek elektroniku. Televízory, počítače či tablety pôsobia rušivo, no lákajú tiež k tomu, aby ich dieťa po Vašom odchode zaplo.
-
Neostávajte v izbe
Keď ste sa rozhodli, že Vaše dieťa bude spať samo, vo svojej vlastnej izbe, nepoľavujte pod tlakom jeho plaču, strachu a vydierania. Raz si sadnete k nemu na gauč, ono zaspí, následne sa uprostred noci prebudí a je vyľakané, že tam nie ste. A takto to pôjde stále dookola, kým rázne nezakročíte.
Dieťa sa v istom veku jednoducho musí naučiť byť samostatné, aj čo sa spánku týka.
Máte to vo svojich rukách, tak sa na Vaše deti nehnevajte, že od Vás chcú niečo, čo ste ich Vy sami naučili, v čom ste im niekedy ustúpili či poľavili.
Buďte dôsledný a ono sa Vám to stonásobne vráti, aj vo vzťahu k Vašim ratolestiam.
Zdroj: webmd.com/parenting/guide/make-your-kids-bedtime-battle-free
Foto: freedigitalphotos.net/images/Babies_g381-Sleeping_Baby_p58012.html