Všetci veľmi dobre viete, že na našej stránke sa okrem iného, radi venujeme aj rôznemu druhu zaujímavostí. Tento raz prepojíme ekonómiu so športu, a možno aj trochou cestovania. Zameriame sa totiž na to, aké historické sumy boli zaplatené vo futbalovej histórii za konkrétnych futbalistov. Neraz sa jednalo o čiastky, ktoré takpovediac ordinárnym ľuďom vyrazia dych. Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Kedysi, keď hráč prestupoval za milión eur, išlo o astronomickú čiastku. Dnes, keď je oznámený transfer v rámci najlepších európskych líg, ktorý ide pod desať miliónov eur, nikto okolo neho takpovediac ani nemrkne. Áno, v istom ohľade môžeme vo futbalovom svete hovoriť o inflácii, pričom vždy prišiel jeden veľký prestup, ktorý následne nafúkol ceny na trhu a neskôr aj hráči, ktorí nepatrili medzi najväčšie hviezdy svojich tímov, začali prestupovať za sumy, ktoré dovtedy patrili tým úplne najlepším. Ako príklad si môžeme zobrať Neymara. Brazílsky útočník v roku 2017 prestúpil z FC Barcelona do Parížu Saint-Germain za 222 miliónov eur a túto sumu dodnes nikto nepokoril. Vzhľadom na to, ako sa vyvíja trh, pravdepodobne dlho ani nepokorí. Treba uznať, že okrem Neymara nikto neprestúpil ani len za 200 miliónov eur, pričom ide o sumu, ktorá v niektorých kluboch tvorí niekoľkonásobok ročného rozpočtu.
Avšak, tento prestup nafúkol ceny na trhu, neskôr aj menej známi hráči začali prestupovať za 50 alebo 60 miliónov eur, čo dovtedy nebolo zaužívané. Tomu sa ale venovať nechceme, môžeme to rozobrať niekedy inokedy. Poďme sa pozrieť na to, kto je v rebríčku najdrahších prestupov ďalej. Na druhom mieste je taktiež PSG, konkrétne Kylian Mbappé, ktorý prišiel do Paríža z AS Monako za 180 miliónov eur ako tínedžer. Parížania v ňom videli veľký potenciál, čo sa neskôr ukázalo ako správny krok. Ani nie prekvapivo, Mbappého cena bude ešte rásť. Tretí je Philippe Coutinho, ktorý prešiel z Liverpoolu FC do Barcelony za 145 miliónov eur, štvrtý Joao Felix, ktorého Atlético Madrid kúpilo z portugalskej Benficy Lisabon za 126 miliónov eur. Päticu najdrahších hráčov histórie uzatvára Antoine Griezmann. Opäť v tom bolo Atlético, Madridčania ale predávali, Francúza poslali do Barcelony za 120 miliónov eur.
Potom je tu dvojica Ousmane Dembélé a Paul Pogba. Dembélého kúpila Barcelona z Borussie Dortmund za 105 miliónov eur, za rovnakú čiastku Pogbu kúpil Manchester United z Juventusu Turín. Barcelona má v prvej desiatke hneď niekoľkonásobné nastúpenie, katalánsky gigant v posledných rokoch rád robí veľký biznis, pričom Barca má v stávky naživo v španielskej lige vypísaný kurz na úrovni 3,25. Samozrejme, kurzy sa môžu meniť, ale očakáva sa, že Barcelona si to v tejto sezóne rozdá o majstrovský titul s Realom Madrid a Atléticom.
Niekedy dôjde aj k prestupom, nad ktorými musia fanúšikovia rozmýšľať, pretože im jednoducho nedávajú zmysel. V roku 2016 Neapol predal do Juventusu Turín Gonzala Higuaína za 90 miliónov eur, pričom dodnes sa hovorí, že Stará Dáma výrazne prerobila na tomto transfere, pretože Higuaín už nebol v najlepších futbalových rokoch a nemal ani dostačujúcu výkonnosť. A to si uvedomme, že sa jedná o 12. najdrahší transfer v histórii. Jednoducho, futbalová ekonómia je niečím, čo je témou samou o sebe. Nie vždy dáva zmysel, často je to veľmi zaujímavá hra čísel.